
100% original
- В наявності
- Код: 44448005
Підшипник 639174 SKF
1 922 ₴
+380 (97) 333-55-10
- +380 (99) 333-55-10
- +380 (48) 708-30-15
повернення товару протягом 14 днів за рахунок покупця
У компанії підключені електронні платежі. Тепер ви можете купити будь-який товар не покидаючи сайту.
Опис
Характеристики
Інформація для замовлення
Підшипник 639174 розмір 26x52x15
Виробник: SKF
Тип підшипника: конічний роликовий радіально-упірний
Внутрішній діаметр: d= 26 мм.
Зовнішній діаметр: D= 52 мм.
Ширина: B = 15 мм.
Dimensions
| d |
26 mm |
Bore diameter |
|---|---|---|
| D |
52 mm |
Outside diameter |
| T |
15 mm |
Total width |
| d1 |
≈37.8 mm |
Shoulder diameter of inner ring |
| B |
14.26 mm |
Width of inner ring |
| C |
12.7 mm |
Width of outer ring |
| r1,2 |
min.2.8 mm |
Chamfer dimension of inner ring |
| r3,4 |
min.1.5 mm |
Chamfer dimension of outer ring |
| a |
11 mm |
Distance side face to pressure point |
Abutment dimensions
| da |
max.31 mm |
Diameter of shaft abutment |
|---|---|---|
| db |
min.36.5 mm |
Diameter of shaft abutment |
| Da |
min.43 mm |
Diameter of housing abutment |
| Da |
max.45 mm |
Diameter of housing abutment |
| Db |
min.48 mm |
Diameter of housing abutment |
| Ca |
min.3 mm |
Minimum width of space required in housing on large side face |
| Cb |
min.2 mm |
Minimum width of space required in housing on small side face |
| ra |
max.2.8 mm |
Radius of shaft fillet |
| rb |
max.1.5 mm |
Radius of housing fillet |
Calculation data
| Basic dynamic load rating | C |
28.6 kN |
|---|---|---|
| Basic static load rating | C0 |
31 kN |
| Fatigue load limit | Pu |
3.25 kN |
| Reference speed |
10000 r/min |
|
| Limiting speed |
14 000 r/min |
| Основні атрибути | |
|---|---|
| Виробник | SKF |
| Тип підшипника кочення | Кульковий |
| Габаритні розміри | |
| Внутрішній діаметр | 26 мм |
| Зовнішній діаметр | 52 мм |
| Висота | 15 мм |
- Ціна: 1 922 ₴
